CZ EN

Lokalita – město Litvínov

Historie města

Náměstí Svobody na dobové pohlednici z roku 1918. Vlevo hotel U Tří lip.První zmínku o založení v oblastni Litvínova nacházíme v roce 1352. Od té doby se panské rody často měnily. Za vlády Jiřího z Poděbrad byla oblast opět přičleněna pod nadvládu České koruny a tím odtržena od saského státu. Německý vliv v oblasti Litvínova je i nadále velice významný. Souvisí to s otevíráním dolů na rudu i na české straně Krušných hor a příchodem horníků a prospektorů nejen z Čech, ale především ze Saska.Ve střední části Rooseveltovy ulice byla počátkem 20. století postavena pro I. Deutsche Turnverien německá tělocvična s velkou zahradou a restauračním zařízením. Od 50. let 20. století byla budova známa jako ZK Benar. Snímek z doby kolem roku 1918. Od roku 1642 přechází panství pod nadvládu rodu Valdštejnů, kteří zde panovali až do roku 1918, kdy bylo území začleněno do území nově vzniklé ČSR. V roce 1715 založena manufaktura na výrobu sukna v Horním Litvínově. V průběhu let se manufaktura specializovala na výrobu punčoch, které se vyvážely nejen k císařskému dvoru do Vídně, ale i dalších světových měst ( např. Petrohrad ). V roce 1715 byl Litvínov povýšen na městys, v roce 1852 důsledkem ekonomického rozvoje na město.

Současnost města

V současnosti je většina průmyslu soustředěna na chemické závody, které byly postaveny mezi městy Most a Litvínov za německé okupace během druhé světové války.

Náměstí Míru Jelikož krajina, kde obě města leží, je známa svými ložisky hnědého uhlí, závod se tehdy specializoval na výrobu pohonných hmot z hnědého uhlí. Chemické závody stojí dodnes, i když jsou zaměřeny na jiná odvětví průmyslu. Obrovská ložiska hnědého uhlí jsou rozeseta po celém regionu. Doly v okolí města dávaly lidem práci po celá desetiletí. Většina povrchových hnědouhelných dolů je již vyčerpána, jiné jsou zaplavovány a tvoří jezera (např. Matylda, jezero Most ), která jsou ozdobou rekultivačních snah celého regionu. Za zmínku stojí přestěhování pozdněgotického kostela o celých 841 metrů během 30ti dnů v důsledku zbourání města Mostu. I dnes se občané Litvínova musejí bránit prolomení težebních limitů.

Kostel sv. Michaela archandělaNa rozdíl od města Mostu, které bylo znovu postaveno v 70. letech 20. století, je Litvínov městem doslova napěchovaným starou architekturou. Mezi významné budovy patří kostel Sv. Michaela archanděla, který je raně barokní stavbou z konce 17. století. Muzeum města je situováno ve Valdštejnském zámku, budově z roku 1732. Expozice je zaměřena na historii Litvínova a jeho přírodní bohatství.

Litvínov je také rodištěm mnoha významných osobností nejen kulturní ( Martin Maxa, Iva Frühlingová nebo Eva Herzigová ), ale i sportovní scény. Ze sportu především vynikají hokejisté. Jména jako Ivan Hlinka, Vladimír Růžička, Jiří Šlégr nebo Robert Reichel zná v Čechách snad každý. Hokej se hraje v Litvínově už od 50. let a je pořád oblíbeným sportem. Celé město s cca 27.000 obyvateli sportem zejména hokejem doslova žije. Mužstvo držící se po celou dobu v nejvyšší soutěži, je známé především jako líheň talentů. Litvínov se může chlubit počtem 22 hráčů, kteří oblékali dres klubu zámořské NHL ( nejvíc v soutěži ). Jiří Šlégr je, jako jeden z mála, držitelem tzv. Zlaté trojkoruny ( triumf na MS, zimních olympijských hrách a titul z NHL ).

 • Hotová jídla

  Denní nabídka: ZDE


 • Provozní doba

  • Otevírací doba:
   Pondělí 10:30 - 23:00
   Úterý 10:30 - 23:00
   Středa 10:30 - 23:00
   Čtvrtek 10:30 - 23:00
   Pátek 10:30 - 00:00
   Sobota 10:30 - 00:00
   Neděle 10:30 - 23:00
 • Nejnovější aktuality

 • Kontakty

  • 777/26 19 40

  Adresa

  • Restaurace U Zvonku
  • K Loučkám 1582
  • Litvínov 436 01